Skip to main content

Istnieją filmy, które zajmują specjalne miejsce w naszej pamięci. Czy to za sprawą nowatorskiego podejścia, niezwykłych efektów specjalnych czy doskonale napisanych dialogów. Niektóre z tych ostatnich wzruszały, rozśmieszały, albo na stałe weszły do słownika naszych powiedzonek. W czerwcu 2005 roku Amerykański Instytut Filmowy ogłosił listę 100 najważniejszych cytatów w dziejach kina. Ja przedstawię Wam pierwszą dziesiątkę. Znacie je wszystkie?

10. Mówisz do mnie? (You talkin’ to me?) Travis Bickle (Robert De Niro) „Taksówkarz”.

9. Zapnijcie pasy. Zanosi się na ciężką noc. (Fasten your seatbelts. It’s going to be a bumpy night.) Margo Channing (Bette Davis) „Wszystko o Ewe”.

8. Niech Moc będzie z tobą. (May the Force be with you.) Han Solo (Harrison Ford) „Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja”.

7. W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie. (All right, Mr. DeMille, I’m ready for my close-up.) Norma Desmond (Gloria Swanson) „Bulwar Zachodzącego Słońca”.

6. Śmiało, zrób mi frajdę. (Go ahead, make my day.) Harry Callahan (Clint Eastwood) „Nagłe zderzenie”.

5. Twoje zdrowie, mała. „Here’s looking at you, kid.” Rick Blaine (Humphrey Bogart) „Casablanca”.

4. Toto, mam wrażenie, że nie jesteśmy już w Kansas. (Toto, I’ve got a feeling we’re not in Kansas anymore.) Dorotka Gale (Judy Garland) „Czarnoksiężnik z Oz”.

3. Nic nie rozumiesz! Mogłem mieć klasę. Mogłem być mistrzem. Mogłem być kimś więcej, niż jestem. (You don’t understand! I coulda had class. I coulda been a contender. I could’ve been somebody, instead of a bum, which is what I am.) Terry Malloy (Marlon Brando) „Na nabrzeżach”.

2. Zamierzam złożyć mu propozycję nie do odrzucenia. (I’m going to make him an offer he can’t refuse.) Don Vito Corleone (Marlon Brando) „Ojciec chrzestny”.

1. Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi. (Frankly, my dear, I don’t give a damn.) Rhett Butler (Clark Gable) „Przeminęło z wiatrem”.

Jak świetnie widać, aż dwa cytaty należą do postaci granych przez Marlona Brando. W dodatku wszystkie teksty z tego TOP10 datujemy na lata od 1939 do 1983 roku! Najbardziej „nowożytny tekst” (dla mnie oznacza to 2000+) znajduje się dopiero na 85. miejscu! A jest to „Mój Skarb” (My precious.) z Władcy Pierścieni: Dwie Wieże. Swoją drogą we wspomnianym TOP 100 to jedyny cytat z tego okresu. Nic nowszego nie ma!

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: