Skip to main content

Całe uniwersum filmów superbohaterskich opartych na komiksach Marvela rozrosło się w ciągu kilku lat ostatnich lat do tak gigantycznych rozmiarów, że co jakiś czas warto wspomnieć w jakiej kolejności trzeba je oglądać. Niektórzy z Was widzieli już wszystko (włącznie z nowym Thorem), inni z kolei przypadkiem zobaczyli „coś tam w TV” a jeszcze inni nie widzieli kompletnie nic – a chcieliby. Tutaj pojawia się problem, że wspomniane filmy są ze sobą bardziej połączone fabularnie. Czasami chodzi o zaledwie jedną scenę już po napisach końcowych (albo kilku w trakcie, miejcie to na uwadze!), a innym razem o jest już mowa o gościnnym występie jakiegoś bohatera w filmie teoretycznie kogoś innego. No i są jeszcze „Avengers”, którzy z założenia skupiają akcję na całej zbieranej w innych produkcjach drużynie. Ufff, Lista z kolejnością oglądania filmów Marvela powstała dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć przygodę z tymi niezwykłymi postaciami, jak również dla tych, którzy nie są pewni czy widzieli już wszystko – może coś Wam umknęło i warto temat pogłębić. (post edytowany 06.03.2019)

Iron Man (2008)
Incredible Hulk (2008) [Hulków było więcej, grali ich też inni aktorzy, ale to właśnie ten wlicza się fabularnie w główną serię] – Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
Avengers (2012)
Iron Man 3 (2013)
Thor: Mroczny świat (2013)
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
Strażnicy Galaktyki (2014)
Avengers: Czas Ultrona (2015)
Ant-Man (2015)
Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (2016)
Doktor Strange (2016)
Strażnicy Galaktyki 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017)
Czarna Pantera (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man and The Wasp (2018)
VENOM (nie wlicza się, ale być może kiedyś zacznie) (2018)
Spider-Man: Uniwersum (2018) (animacja kinowa niezwiązana ściśle z MCU)
Kapitan Marvel (2019)

Tyle filmów miało premierę na dziś 🙂 To oczywiście jeszcze nie wszystko, ponieważ cały czas powstają kolejne. W tym momencie nie ufajcie dodatkowej liście w 100%, bo wszystko może się jeszcze zmienić, ale tak prezentuje się kolejna prawdopodobna kolejność premier:

Avengers: Koniec gry (2019)
Spider-Man Homecoming 2 (2019)
Strażnicy Galaktyki 3 (2020)
Czarna Wdowa (2020)

Wiadomo dodatkowo, że planowane produkcje Disney/Marvel z naszymi ulubionymi superbohaterami są już zaplanowane, aż do „2022” roku. Prawdopodobnie zobaczymy wtedy Dr. Strange’a 2 oraz Captain Marvel 2. Na bieżąco będę aktualizował wspomnianą listę, aczkolwiek w tym momencie brak jakichkolwiek innych konkretów czy dat.

Istnieją jeszcze dwa stosunkowo ważne i włączające się do fabuły seriale: Agenci TARCZY oraz Agentka Carter. Pierwszy dzieje się w miarę równo z filmową historią, zaczynającą się chyba kilka dni po pierwszym Avengers, natomiast „Agentka” dzieje się kilkadziesiąt lat wcześniej i jest dość mocno związana z pierwszym Kapitanem Ameryką. Resztę produkcji jak: Marvel Inhumans czy Netflixowe cuda pokroju The Defenders (Daredevil, Luke Cage, Jessica Jones, Iron Fist, The Punisher) nie wliczają się bezpośrednio w główną oś fabularną. Przewijają się w nich co prawda pojedyncze aluzje nawiązujące do niektórych filmowych wydarzeń np. „Wielka zielona bestia zniszczyła miasto X”, ale nie skupiają się na nich bezpośrednio. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć absolutnie wszystko, to są jeszcze krótkometrażówki Marvel One Shots – ale są kompletnie opcjonalne.

Na sam koniec ważna informacja o którą ktoś z Was może zapytać: Tak, ani X-Men, ani Wolverine, ani Deadpool nie wliczają się w ten „świat” – winę za to ponoszą prawa autorskie i wytwórnie, które je posiadają. Z tego też powodu tak długo nie widzieliśmy w akcji „Spider-Mana” – ten należał do SONY, które produkowało swoją własną linię filmów. Warto też dodać, że filmy animowane również się do głównej osi nie wliczają. Te po pierwsze są wyjątkowo słabe (DC Comics wypuszcza o niebo lepsze), a po drugie są oparte głównie na komiksach – podczas gdy te kinowe zdecydowanie mniej.

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

38 komentarzy

  • Paula pisze:

    Gdzie można obejrzeć Agentów TARCZY ?? Bo nie mogę nigdzie znaleźć.

  • Krzysztof pisze:

    Ooooo, super, bardzo dziękuję! Miałem zamiar zabrać się za filmy marvela, ale nie wiedziałem właśnie od czego zacząć.

  • Darius pisze:

    halo halo, ostatnia akytualizacja 6 marca? a captain marvel kiedy Furry mial jeszcze oboje oczu? mam was 😛

  • Mone pisze:

    A akcja Kapitan Marvel dzieje się w latach 90’, nie powinno się obejrzeć tej części na początku? Chociaż nie ma wpływu na fabule pomijając scenę dodatkową i historie oka Fury’ego 🤔

  • Antek pisze:

    Drobny (duży) błąd. Pierwszy sezon Agents of Shield ma miejsce po trzecim ironmanie. Wskazuje na to projekt extremis, oraz czas w jakim agent Coulson był na TAHITI.

  • BlueNotos pisze:

    Proszę, zmień w końcu tytuły tych filmów:
    Spider-Man: Homecoming 2 nazywa się oficjalnie Spider-Man: Far From Home
    Avengers: Infinity War 2 nazywa się oficjalnie Avengers: Endgame

  • Shad0wBlade pisze:

    A co z Iron-manem bo oprócz części 1-3 w kinach jakieś max (z tego co pamiętam) 2lata temu w kinach był ,,Iron man: …” ale za cholere nie wiem jaki był tytuł,ktoś może pomóc?

  • seba_legenda pisze:

    thx aktualizuj dalej

  • BlueNotos pisze:

    Zmień nazwę Spider-Man Homecoming 2, na Spider-Man Far From Home, to już jest potwierdzony tytuł 🙂

  • Edzia pisze:

    Super lista, dzięki, nie patrz na resztę, pamiętaj jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził 😉

  • Maslak pisze:

    Moim zdaniem mimo wszystko kolejność wypusczania do kin. Bo np. Gdy w CA pojawił się stark senior od razu wiedziałem kim jest (inżynier geniusz) że jest bogaty i co potrafi. Bo oglądałem wcześniej iron mana. Nie było miejsca na domysły widząc kogoś z innych części jest lampka w głowie -aaa.. to ten!

  • Joe pisze:

    Ant man przed Avengers czas ultrona!! A nie jak w liście twojej. Koleś w Avengers dołącza do ich paczki i wysiada z furgonetki i przeprasza za to że narozrabial w bazie wojskowej co ten mierzył latający ze skrzydłami go ganiał w ant manie

    • Jarosław Cichociemny pisze:

      Pomyliło ci się. Pojawia się dopiero w Civil war.

      • Lubię Marvela pisze:

        Dokładnie. To właśnie ten „latający ze skrzydłami” ( ;D ) zwerbował Ant-Mana do potyczki w „CA: Wojnie Bohaterów”, bo poznali się w filmie „Ant-Man”.

  • Kuba pisze:

    Gdzie mogę obejrzeć Thora z 2011? Szukałem i nie mogę znaleźć.

  • jolo pisze:

    Hulk pierwszy. Końcowa scena pokazuje Starka który wchodzi do baru gdzie gen. Rose pije, a Stark mówi do niego „Mówiłem ci, że maszyny są lepsze”

  • D.A.J. pisze:

    Dlaczego niema deadpoola w tej serii

  • Arek pisze:

    Ja nie rozumiem tylko tego jak to jest zrobione, na netflixie jest homcoming 2(2014) a Homecoming jest z (2017), czyli co, ten z 2014 jest nie istotny?

    • Tak po prawdzie to Homecoming 2 będzie w 2020 roku. Ale odpowiadając na Twoje pytanie: Istniała trylogia z lat 2000, potem pojawiły się dwie części Amazing Spider-Man, ale dwójka nie zaskoczyła, przyniosła minimalne zyski i seria została przerwana. No i tak powstał pierwszy Homecoming, gdzie Peter Parker jest nastolatkiem licealistą (a tak naprawdę to zadebiutował w Kapitan Ameryka Wojna Bohaterów). Dziś ten Spider-Man jest częścią Avengers i to on i Tom HGlland w roli głównej liczy się do oficjalnej linii Marvelowskich hitów.

  • Bartek pisze:

    to jaka jest kolejnosc według zdarzen ? ale konkretnie prosze

  • Michał pisze:

    Możecie sobie mówić co chcecie, ale właśnie w takiej kolejności poszliście lub poszlibyście jak źli do kin, bez zastanowienia się czy to jest w kolejności wydarzeń czy nie, bo nie byłoby innego wyjścia, jak obejrzeć najnowszy z wydanych i dziękuję autorowi, że oszczędził mi czasu, abym to sam sprawdzał daty wydania.

  • Lukas pisze:

    Bzdura totalna ta twoja lista

  • Misza pisze:

    W Zimowym Żołnierzu, agent hydry podając przykładową listę celów do zlikwidowania wymienia Stevena Strang, w tej sytuacji lista powyżej mocno nie pasuje jeżeli chodzi o umieszczenie filmu Dr.Strange

    • Michał pisze:

      Wiesz czemu? Bo to udowadnia, że algorytm Zoli działa i doktor strange nie jest celem bo już ma moc, ale może w przyszłości stać się zagrożeniem dla hydry bo jest bogaty i wpływowy. Polecam wywiady z braćmi Russo.

  • wacho pisze:

    Słabo. Szukam aktualnej listy oglądania, a tu lista chronologiczna pojawienia się filmów. Dla kogoś, kto dziś chciałby zacząć przygodę z Marvelem całkowicie niepotrzebna.
    Fabularnie najlepiej oglądać w kolejności:
    1. Kapitan Ameryka pierwsze starcie
    2. Iron men
    3. Hulk
    4. Iron mam 2
    5. Thor
    6. Avengers
    7. Iron mam 3
    8. Thor 2
    9. Kapitan Ameryka zimowy żołnierz
    10. Strażacy Galaktyki
    11. Avengers 2
    12. Ant-man
    13. Kapitan Ameryka wojna bohaterów
    14. Spiderman homecoming
    15. Dr Strange
    16. Strażnicy galaktyki 2
    17. Thor 3

    Czarna pantera będzie gdzieś pomiędzy Wojną bohaterów, a Strażnikami 2, raczej przed doktorkiem.

    Seriali nie uwzględniam, bo trzebaby rozbijać na odcinki i wciskać między poszczególne filmy

    • Totalnie nie mogę się zgodzić, bo chociaż „lata” faktycznie są różne (jak pierwszy Kapitan Ameryka) tak mimo wszystko najwięcej sensu ma oglądanie według kolejności wychodzenia filmów. Zwłaszcza, że uniwersum jest spójne 🙂

      • Artur pisze:

        Niestety ja także nie zgadzam się z Tobą; pomysł oglądania CA pierwsze starcie po IM jest pozbawiony kompletnie sensu!!! Chronologia akcji jest zdecydowanie ważniejsza niż ich emisja, to jest poza wszelka dyskusją.
        1. Kapitan Ameryka Pierwsze Starcie
        1a Agentka Carter
        2.Iron Man
        ITD

    • KuKi2444 pisze:

      zgadzam się z tym, ponieważ na początku filmu CA Pierwsze Starcie jest pokazany ojciec Tonego Starka, a w Iron Man on już nie żyje 🙂

      • Lubię Marvela pisze:

        Masz prawo się nie zgadzać, ale widocznie przeoczyłeś pewien fakt.
        Stary Tony’ego w Iron Manie nie żyje, bo fabuła dzieje się w „obecnych” czasach, a prawie cała fabuła CA: Pierwsze Starcie dzieje się w przeszłości. Z zaznaczeniem, że CA: Pierwsze Starcie to i tak wydarzenia w czasach „obecnych” z wplecioną obszerną historią Kapitana Ameryki (patrz początek i koniec filmu).
        Idąc Twoim tropem, to trylogię „Powrotu do przyszłości” też powinniśmy zacząć od 3. części 😉

Zostaw komentarz: