Skip to main content

Za oknem deszczowo i niezbyt przyjemnie, temperatura spadła dziś np. w Warszawie do 5 stopni! Gdzie najlepiej spędzić ten smutny czas? Na taniej środzie w Cinema City! Dla mnie taka pogoda zawsze jest doskonałą wymówką, by usiąść w kinowym fotelu i nadrobić hity ostatnich tygodni. Jeśli natomiast chodzi o premiery to dziś zapraszam na Żywioł. Deepwater Horizon czyli dramat dziejący się na platformie wiertniczej, oraz polską produkcję Ostatnia Rodzina czyli zbierający morze nagród film o rodzinie Beksińskich. Kim byli? Niezwykłymi ludźmi, ojciec rodziny malarzem, a syn… musicie zobaczyć sami. Jeśli chcecie dowiedzieć się o premierach jeszcze więcej, to polecam dać mi follow na Twitterze oraz lajka na fejsie – tam zwykle sporo się dzieje.

– Żywioł. Deepwater Horizon

7747544-3O czym: Na platformie wiertniczej wybucha pożar.

Dlaczego tak: Na początek nazwiska: Mark Wahlberg, Kurt Russell, John Malkovich, Kate Hudson! Wszyscy odpowiednio prawdziwi, sensowni i nawet w miarę podobni do swoich żywych odpowiedników. Fajnie zrobiona jest ta platforma wiertnicza, a Mark czasami chodzi bez koszulki. I jest to prawdziwa historia, No i to w sumie tyle.

Dlaczego nie: Film jest bliźniaczo podobny do „Czasu Próby” z lutego, tylko, że tam to była przynajmniej jakaś fabuła, tutaj jej nie ma. Jest nudno, przewidywalnie, a niektóre efekty specjalne są totalnie nieprzejrzyste (szczególnie te podwodne). Ogólnie to jest to typowy średniak, ze scenariuszem na 4 strony i amerykańską flagą na tle armageddonu (naprawdę powiewała podczas, gdy wszystko się waliło). Film zwrócił się dopiero w 32%, czyli jest klapą i raczej na siebie nie zarobi – to świetna i jednoznaczna recenzja społeczna. Co do polskiego słowa „żywioł” w tytule, którego nie ma w normalnej nazwie – to nie wiem do czego się odnosi, do ognia? Bo chyba nie do wody, co ona tutaj winna… Ale no życie.

Kiedy: Ani w kinie, ani w telewizji, ani na DVD. Poczytajcie sobie lepiej w Wikipedii co się wtedy naprawdę stało.

– Ostatnia Rodzina

7748995-3O czym: Życie rodziny Beksińskich w przekroju kilkunastu lat.

Dlaczego tak: Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik! – szczególnie ten ostatni dał z siebie naprawdę, ale to naprawdę wszystko. Zagrał solidnie, naturalistycznie i bardzo przerażająco, w niezwykły sposób oddając szaleństwo Tomka. Film jest głęboki, bolesny i jest nową jakością w polskim kinie, opowieść jest wciągająca, pokazana w formie specyficznej relacji, nowatorska. Zdjęcia i montaż są wspaniałe, widać, że pojawił się jakiś pomysł i był konsekwentnie realizowany dzień po dniu. Ogólnie jeden z najlepszych filmów jakie widziałem w życiu, niepokojący, piękny, potrzebny, mistrzowsko zagrany…

Dlaczego nie: … ale niekompletny, zwłaszcza jeśli chodzi o finał, brakuje chociaż kilku zdań wyjaśnienia (zwłaszcza, że te odpowiedzi istnieją). Z muzyką raczej słabo, pojawia się w fabule, ale sam film jest dość ponury. Ostatnia Rodzina nie jest dla każdego, jest ponuro i szaro, a podejmowane tematy są trudne.

Kiedy: Natychmiast! W tym roku nie było i nie będzie równie dobrego, ciekawego i jednocześnie przygnębiającego filmu biograficznego. Ba, w niedalekiej przyszłości również nic podobnego się chyba nie pojawi. HIT tygodnia!

Cinema_City_Master_RGB_whiteBg1-300x1641

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: