Skip to main content

Ani się nie obejrzeliśmy, a połowa festiwalu już za nami! Bogaty repertuar imprezy każdego dnia oferuje widzom filmy z przeróżnych zakątków świata, przynależne do różnych gatunków, które mimo wszystko łączy jedno – wspaniałe emocje. Postanowiliśmy więc wybrać dla was piątkę najciekawszych filmów, które koniecznie musicie nadrobić! Festiwal trwa już tylko do niedzieli, a więc wyciągajcie kalendarze! UWAGA: w zestawieniu postanowiliśmy wyróżnić jedynie filmy, które nie miały szerokiej, krajowej dystrybucji.

  1. Romantic Comedy

Ikoniczne bohaterki, kultowe sceny, wielkie uniesienia – dokument Elizabeth Sankey to wnikliwa i przezabawna analiza jednego z najbardziej kontrowersyjnych gatunków filmowych jakim jest komedia romantyczna. Przez jednych znienawidzona za banał, przez drugich, za ten banał i lekką formę kochana. Reżyserka, a jednocześnie narratorka filmu piętnuje największe absurdy, bolączki i szkodliwe wzorce, jakie promują komedie romantyczne, jednocześnie głośno przyznając, że wciąż kocha je oglądać. Ktoś kto spodziewał się po tym dokumencie srogiej krytyki gatunku, mógł się zaskoczyć! Spostrzeżenia Sankey są szczere, bezpardonowe, ale i do końca obiektywne, dzięki czemu każdy z nas może spojrzeć na znane hity z nieco innej perspektywy. Chcecie się o tym sami przekonać? Film można będzie zobaczyć jeszcze tylko raz:
2.05 (czwartek) o 21:00 – Herbewo – Zielone Tarasy Kino na Dachu

  1. Sons of Denmark

Jeden z najważniejszych filmów tego festiwalu, który walczy również o najważniejsze wyróżnienie w Konkursie Głównym. Ulaa Salim kreuje wyjątkowo mroczną wizję Europy podzielonej problemem masowej imigracji. Miejscem akcji filmu jest Dania, tuż po krwawym zamachu bombowym. Do głosu dochodzą skrajni nacjonaliści, imigranci z kolei, skrzywdzeni przypinaną im łatką chcą walczyć o swoje dobre imię. Nienawiść po obu stronach barykady z każdą minutą akcji rośnie, prowadząc do wyjątkowo mrocznego finału. Mimo bardzo nośnej tematyki, film unika jednoznaczności, oferując widzom wiele skrajnych emocji, będąc również znakomitym punktem wyjścia do ważnych dyskusji. Prawdziwe MUST SEE tego festiwalu. Ostatni seans:
2.05 (czwartek) o 18:00 – budynek AST Kraków

  1. Harpoon

Pozycja obowiązkowa dla miłośników nieco przewrotnego i mocno krwawego kina gatunkowego, którzy jak widać, na tym festiwalu, również znajdą coś dla siebie! Harpoon mocno i bardzo pozytywnie zaskakuje! Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że to nic więcej jak tylko skromny teatr trzech aktorów, w dodatku na skrajnie ograniczonej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! O czym zresztą przekonujemy się od pierwszej minuty filmu, siedząc jak na szpilkach aż do samego finału. I to jakiego finału! Idealna propozycja na wesoły seans z paczką przyjaciół. Do wyboru mamy jeszcze dwa seanse:

1.05 (środa) o 21:15 – Kino Pod Baranami (sala czerwona)

5.05 (niedziela) o 20:15 – Kino Pod Baranami (sala niebieska)

  1. Giant Little Ones

Wątki wszelakich inicjacji, seksualności, problemów wieku dojrzewania i wchodzenia w nowy etap życia – to jest to co kino kocha najbardziej. Młodzieżowy film Keitha Behrmana to dużo pozytywnych emocji, wdzięku i fajnego luzu. Zrealizowany z pomysłem, niczym rasowy feel good movie pod płaszczykiem lekkiej formy, przemyca również wiele ważnych słów, pomagając spojrzeć na trudny świat i problemy, nieco przyjaźniejszym okiem. Macie kiepski humor? Koniecznie wybierzcie się na seans! Do wyboru są dwa:
2.05 (czwartek) o 12:45 – Kino Pod Baranami (sala niebieska)
5.05 (niedziela) o 20:15 – Kino Pod Baranami (sala niebieska)

  1. Banana Split

Kolejny młodzieżowy film na festiwalowej liście, którego nie można przegapić! Podobają się wam kumpelskie filmy o paczce chłopaków i ich szaleństwach? W takim razie koniecznie sprawdźcie film Benjamina Kasulke, który w tej samej scenerii opowiada o…dwóch najlepszych koleżankach, które nie wiedzą co to nuda! Reżyser oferuje nie tylko dużo zabawy, ale i moc wzruszeń, tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że aktorki wcielające się w role dwóch szalonych kumpeli, są również dobrymi przyjaciółkami w realnym życiu. Gdy w Krakowie od kilku dni króluje wyjątkowo deszczowa pogoda, warto wybrać się na 1,5h filmu do słonecznej Kalifornii! Nie zastanawiajcie się długo, bo do wyboru pozostał już tylko jeden seans!

5.05 (niedziela) o 12:15 – Małopolski Ogród Sztuki (sala duża)

tekst przygotowała dla Was nasza festiwalowa wysłanniczka Marta Płaza

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: