Skip to main content

Witajcie na moim blogu, gdzie dzisiaj przenikniemy w fascynujący świat gier komputerowych i konsolowych! Gry stanowią integralną część współczesnej kultury rozrywkowej, przyciągając miliony graczy na całym świecie. Ale czy znasz wszystkie interesujące kulisy, tajemnice i fakty związane z grami? Przygotowałem dla was zestawienie 35 ciekawostek, które na pewno was zaskoczą. Zapraszam do lektury!

 1. Pierwsza gra komputerowa: „Spacewar!” (1962) to pierwsza gra komputerowa na świecie, stworzona na Massachusetts Institute of Technology.
 2. Najpopularniejsza gra wszech czasów: „Minecraft” to jedna z najbardziej popularnych gier wszech czasów, sprzedając się w ponad 200 milionach kopii.
 3. Najdłuższa sesja gry: Najdłuższa dokumentowana sesja gry w „World of Warcraft” trwała aż 29 godzin.
 4. Największy budżet gry: „Grand Theft Auto V” miał największy budżet produkcji w historii gier, wynoszący ponad 265 milionów dolarów.
 5. Pierwsza konsola do gier: Magnavox Odyssey, wydana w 1972 roku, była pierwszą komercyjnie dostępną konsolą do gier.
 6. Najstarszy żyjący gracz: Doris Self, która zmarła w 2006 roku w wieku 81 lat, była uznawana za najstarszego żyjącego gracza gier wideo.
 7. Największy turniej e-sportowy: The International, turniej w grze „Dota 2”, ma największy pulę nagród w historii e-sportu, sięgającą wielu milionów dolarów.
 8. Najdłużej rozwijana gra: „World of Warcraft” jest jedną z najdłużej rozwijanych gier, nad którą pracuje zespół deweloperski od 2004 roku.
 9. Największy zbiór gier na jednej platformie: Steam, platforma dystrybucji cyfrowej gier, oferuje największy zbiór gier, obejmujący tysiące tytułów.
 10. Pierwsza gra z mikrotransakcjami: „Habitat” (1986) to pierwsza gra komputerowa, która wprowadziła mikrotransakcje.
 11. Najpopularniejszy tytuł mobilny: „Angry Birds” to jedna z najpopularniejszych gier mobilnych wszech czasów, pobrana ponad 4 miliardy razy.
 12. Najlepiej sprzedający się tytuł na PlayStation: „Gran Turismo” na PlayStation to najlepiej sprzedająca się gra na tę platformę, sprzedana w ponad 10 milionach kopii.
 13. Najstarsza ciągle działająca seria gier: „Pong” (1972) to pierwsza gra w serii, która nadal rozwija się i wydaje nowe tytuły.
 14. Najdłuższy czas bez przerwy grającego gracza: Około 100 godzin – to rekord najdłuższego czasu bez przerwy grającego gracza, ustanowiony w 2019 roku.
 15. Najdroższa gra w historii: „Star Citizen” jest uważany za jedną z najdroższych gier w historii produkcji, ze zbiórką funduszy przekraczającą 350 milionów dolarów.
 16. Najlepiej oceniana gra wszech czasów: „The Legend of Zelda: Ocarina of Time” jest uznawany za jedną z najlepiej ocenianych gier w historii.
 17. Najwięcej sprzedanych kopii gry w pierwszym tygodniu: „Call of Duty: Modern Warfare 3” ustanowił rekord sprzedaży w pierwszym tygodniu, przekraczając 6.5 miliona kopii.
 18. Najstarszy gracz e-sportowy: Johnathan „Fatal1ty” Wendel, urodzony w 1981 roku, jest uznawany za jednego z najstarszych profesjonalnych graczy e-sportowych.
 19. Najdłużej trwający maraton grania: Najdłuższy dokumentowany maraton grania trwał 138 godzin, 34 minuty i 56 sekund.
 20. Najdłuższa gra w historii: „The Elder Scrolls V: Skyrim” jest uznawany za jedną z najdłuższych gier w historii, ze średnim czasem ukończenia wynoszącym ponad 100 godzin.
 21. Najstarsza ciągle rozwijana gra sieciowa: „EverQuest” jest jedną z najstarszych ciągle rozwijanych gier sieciowych, wydana w 1999 roku.
 22. Najwięcej sprzedanych kopii gry w pierwszym dniu: „Grand Theft Auto V” ustanowił rekord sprzedaży w pierwszym dniu, przekraczając 11 milionów kopii.
 23. Największy turniej e-sportowy w Polsce: Intel Extreme Masters, organizowany w Polsce, to jedno z największych wydarzeń e-sportowych na świecie.
 24. Najmłodszy profesjonalny gracz e-sportowy: Victor „Lil Poison” De Leon III został profesjonalnym graczem e-sportowym w wieku zaledwie 7 lat.
 25. Najdłuższy czas trwania jednej rozgrywki: Rekordowy czas trwania jednej rozgrywki w „Civilization” wynosi 10 lat.
 26. Najstarszy turniej e-sportowy: Atari Space Invaders Championship, organizowany w 1980 roku, był jednym z pierwszych turniejów e-sportowych na świecie.
 27. Najwięcej sprzedanych kopii gry w pierwszym miesiącu: „Red Dead Redemption 2” ustanowił rekord sprzedaży w pierwszym miesiącu, przekraczając 17 milionów kopii.
 28. Najwięcej zarobionych pieniędzy przez jednego gracza: Johan „N0tail” Sundstein, profesjonalny gracz „Dota 2”, zarobił ponad 7 milionów dolarów.
 29. Najdłużej działająca seria gier: „Final Fantasy” to jedna z najdłużej działających serii gier, rozpoczęta w 1987 roku.
 30. Najmniejsza liczba graczy w jednej grze online: Najmniejsza liczba graczy w jednej grze online wynosiła 1.
 31. Najdłuższa sesja na jednej grze: Najdłuższa sesja gry w „World of Warcraft” trwała 36 godzin.
 32. Najwięcej wydanych dodatków do jednej gry: „The Sims 3” ma największą liczbę dodatków, sięgającą ponad 30.
 33. Najmniejsza liczba sprzedanych kopii gry: „Custer’s Revenge” uznawany jest za grę z najmniejszą liczbą sprzedanych kopii.
 34. Największa liczba aktywnych graczy w jednej grze online: „Fortnite” ma rekordową liczbę aktywnych graczy, sięgającą ponad 350 milionów.
 35. Najdłużej działająca gra sieciowa: „Meridian 59” jest jedną z najdłużej działających gier sieciowych, uruchomioną w 1996 roku.

Mam nadzieję, że te ciekawostki związane ze światem gier komputerowych i konsolowych przypadną wam do gustu! Czekam na wasze opinie i komentarze pod wpisem. A jeśli znacie jakieś inne interesujące fakty dotyczące gier, koniecznie podzielcie się nimi z nami!

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: