Skip to main content

Wszystkie prezentowane rysunki powstały w ramach obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego a organizatorem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorami prac są czołowi polscy rysownicy: Marek Raczkowski, Andrzej Wieteszka, Janek Koza, Artur Krynicki, Rafał Szczepaniak, Mikołaj Małek, Magda Wolna, PrzemysławTrustTruściński.

IT_07012015_Wlepki_67x100.indd

rys. Andrzej Wieteszka

IT_07012015_Wlepka_67x100_Fazy_Krynicki.indd

rys. Artur Krynicki

IT_07012015_Wlepki_67x100.indd

rys. Janek Koza

IT_07012015_Wlepka_67x100_Dramat_Wolna.indd

rys. Magda Wolna

IT_07012015_Wlepka_67x100_Zycie_Raczkowski.indd

rys. Marek Raczkowski

IT_07012015_Wlepki_67x100.indd

rys. Mikołaj Małek

IT_07012015_Wlepka_67x100_Fanatyzm_Trust.indd

rys. Przemysław Trust Truściński

IT_07012015_Wlepka_67x100_Lans_Szczepaniak.indd

rys. Rafał Szczepaniak

Rysownikom nie narzucano formy prac, a temat sformułowano ogólnie. Wszystkie rysunki łączy to, że komentują rzeczywistość za pomocą „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia.

Stąd hasła: „Moje życie seksualne to monodram”, „Współczesny lans to jakaś farsa”, „Fanatyzm to dramat”, „Twoje rodzinne spotkania to jakiś dramat?” i inne, w których „język teatralny” splata się z codziennością.

Poetyka rysunków, ich ciężar oraz charakter są bardzo różne. Niektóre odwołują się do konkretnych sytuacji społecznych z ironią, inne – utrzymane w poważnym tonie – wskazują na niebezpieczeństwa współczesnego świata.

Autorzy prac, zwracając uwagę na te niebezpieczeństwa, przypominają o haśle obchodów, które może być na nie dobrą receptą: „Przeżyjemy w teatrze”.

Hasło ma z jednej strony podkreślać, że to właśnie do teatru wracaliśmy i wracamy w ważnych społecznie momentach, z drugiej zaś, że teatr daje możliwość obcowania z żywą materią.

W maju wybrane prace pojawią się na ulicach największych polskich miast i towarzyszyć będą akcji „Bilet za 250 groszy”, w ramach której 23 maja – w obchodzonym po raz pierwszy Dniu Teatru Publicznego – ponad 100 polskich teatrów zagra spektakle w tej specjalnej cenie.

Kolejne rysunki powrócą jesienią – przy okazji finału obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

Innym przykładem wychodzenia teatru w przestrzeń publiczną będą powstające w Warszawie oraz we Wrocławiu murale. Od 22 maja w stolicy oglądać będzie można pracę Jakuba Woynarowskiego – artysty-kuratora, laureata Paszportu „Polityki“ w kategorii sztuki wizualne – stanowiącą interpretację hasła „Przeżyjemy w teatrze”. Wernisaż muralu wrocławskiego zaplanowano na 28 maja. Obraz kolektywu DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski) nawiązywać ma do roli teatru w życiu społecznym.

[materiały prasowe]
Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: