Skip to main content

Czasami rzeczy pozornie niemożliwe tylko się takimi wydają, a pewnych pasji nie da się raz na zawsze porzucić. Tak więc z dumą ogłaszam, że po dwóch długich latach powracamy do aktualizowania serii „Gramy”, w myśl której co jakiś czas recenzował będę gry planszowe. oczywiście we współpracy z firmą Rebel. Zaczynamy lekko, można by rzec, że leniwie – bo z karcianką – ale już wkrótce ruszymy z kopyta! Zapraszam do recenzji!

Timeline: Polska to urocza gra karciana, w którą zagrać można właściwie wszędzie, szybko i jest przy tym nie tylko masa zabawy, co również ogromna dawka historycznej wiedzy!

Zasady są bardzo proste: rozdajemy każdemu graczowi po 6 kart, a każda z osób ma się ich jak najszybciej pozbyć z ręki. Aby to zrobić należy w swojej turze położyć kartę na stole z lewej lub prawej strony wcześniej losowo wybranego kartonika. Na każdej karcie znajdziemy wydarzenie związane z Polską historią: powstanie NBP, urodzin ważnego obywatela, uchwalenia konstytucji itp. itd. Gracze starają się więc „odgadnąć” daty w swoich taliach i przyporządkować je do leżących przed nimi. Osoba, która zgadnie właściwą kolejność historyczną zostawia kartę na stole, a ta, która się pomyli dobiera sobie kolejną.  Jak już wcześniej powiedziałem wygrywa ten, kto szybciej pozbędzie się wszystkich kart z ręki. Jeśli wydaje się Wam, że zapałki zostały wynalezione wcześniej niż zapalniczka (a nie były!) to czeka Was naprawdę zabawna, miejscami szalenie pouczająca gra.

Cały zestaw zapakowany jest w śliczne metalowe pudełko, którego rozmiar jest na tyle kompaktowy, że Timeline: Polska świetnie nadaje się do przenoszenia i grania na wyjazdach. Generalnie wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie to, że dzięki możliwości przenoszenia karty są dość małe, przez co wydaje mi się, że dość łatwo można je zgubić. To oczywiście zależy od nieostrożności gracza, ale jest ich na tyle dużo, że łatwo będzie przeoczyć tego typu sytuacje, a potem zdziwić się z posiadania niepełnej talii. Same karty wykonane są dość porządnie: karton jest twardy, lakierowany i nie powinien się zbyt łatwo giąć. Na każdej ze stron znajdziemy niezłej jakości rycinę nawiązującą do hasła. Dodatkowo „z tyłu” pojawia się również data, którą sprawdzamy pod koniec naszej tury. Każda runda trwa tylko kilka minut, ale może się wydłużać w zależności od liczby graczy. Chociaż gra wydaje się prosta, to wyjątkowo podchwytliwe zdarzenia na kartach dbają o poziom i emocje każdej rozrywki. Samych kart jest dokładnie 110 i nie powinny opatrzeć się zbyt szybko.

Timeline: Polska kupicie na stronie Rebel.pl za 59.95 zł. Jeśli nie interesuje Was historia jako taka, to na stronie Rebela znajdziecie również inne wersje tematyczne takie jak: Nauka i odkrycia czy Wiedza ogólna. Myślę, że dobrym pomysłem będzie połączenie kilku zestawów w jeden i zmierzenie się z całą historią świata! Czy polecam Timeline? Tak, to szybka, zabawna i pouczająca gra, która idealnie nadaje się na przystawkę przed większym tytułem. To także przykład tego jak wydawać grę podróżną. Ze swojej strony daję okejkę!

Zawartość pudełka:

  • 110 kart
  • instrukcja

Informacje dodatkowe:

  • liczba graczy: 2-8 osób
  • wiek: od 8 lat
  • czas gry: ok. 15 minut
  • waga: ok. 0.300 kg
  • trudność: wymagana jest podstawowa wiedza lub wyobraźnia i spryt 🙂

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: