Skip to main content

Tegoroczny, 31. Warszawski Festiwal Filmowy przeszedł już do historii, ale jak zwykle cieszył się ogromną popularnością. W dniach 9-18 października odwiedziło go tysiące ludzi, którzy obejrzeli ponad kilkadziesiąt filmów. Widzowie mogli brać udział w pokazach zwykłych, specjalnych, rodzinnych, któtkometrażowych, a także z danego kraju z którego zgłosili się filmowcy.

Warszawski Festiwal Filmowy to także konkurs publiczności, w tym roku odbył się po raz dwudziestydziewiąty i zwyciężyły w nim następujące produkcje:

Nagrody publiczności to:

w kategorii filmów fabularnych: Pokój 

w kategorii filmów dokumentalnych: Autyzm i miłość

w kategorii filmów krótkometrażowych: Dzień babci

w kategorii filmów dla dzieci: Syn Winnetou

Nagrody Jury:

Potwór o tysiącu głów – Nagroda za Najlepszą Reżyserię i Specjalna Nagroda Jury Konkursu Międzynarodowego dla aktorki – Jana Raluy

Neonowy byk – Warsaw Grand Prix 31WFF, główna nagroda w Konkursie Międzynarodowym

Kraj przodków – Nagroda Jury FIPRESCI oraz Nagroda Jury NETPAC

Idol z ulicy – Nagroda Jury Ekumenicznego

Wróble – Zwycięzca Konkursu 1-2

Koza – Główna nagroda Konkursu Wolny Duch

Migotanie Prawdy – Nagroda za Najlepszy Film Dokumentalny

Ja ze swojej strony szczególnie polecam następujące produkcje:

Yacuza Apocalypse czyli wampiry w służbie japońskiej mafii. Film pełen niezwykłych pomysłów, autoironii i kung-fu! Jeśli gdziekolwiek go namierzycie – oglądajcie w ciemno!

yakuzaapocalypse2-xlarge

Demon czyli ostatni z filmów Marcina Wrony (zmarłego w tym roku) opowiadający o pewnym weselu i niezaproszonym duchu, który stara się je udaremnić. Jeden z ciekawszych polskich filmów tego roku.

30e917f9012c9835d16dcf98ca

Gayby Baby czyli dokument o dzieciach par homoseksualnych. Jego siłą jest to, że nie tłumaczy, nie ocenia, po prostu pokazuje świat takich rodzin i to oczami właśnie najmłodszych. Jeśli jesteście ciekawi jak sobie radzą, jak pojmują to co się wokół nich dzieje – pozycja obowiązkowa.

gayby_baby_still_06

Cześć Tereska – to polska produkcja z 2001 roku, którą jednak wyświetlano na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Ta czarno-biała opowieść o pewnej piętnastoletniej dziewczynce, która szukając miłości wpada w złe towarzystwo. Obraz dostał chociażby Złote Lwy.

hJ1grTyOnUI6LT5Ta5kHFJyu4jz

Mały rycerz Trenk – przepięknie narysowany film animowany dla najmłodszych. Chociaż starsi mogą się odrobinę nudzić, z pewnością docenią wygląd dzieła, przywodzący na myśl chociażby stare gry przygodowe, w które zagrywaliśmy się przecież w dzieciństwu. Smoki i księżniczki w cudownym wydaniu.

maxresdefault

Kolejna edycja festiwalu już w 2016 roku, w dniach 7-16 Października. Wszystkie szczegóły znajdziecie jak zawsze na oficjalnej stronie internetowej imprezy.

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: