Skip to main content

W piątek 3 lutego w Teatrze Polonia odbędzie się premiera monodramu Andrzeja Grabowskiego pt.  SPOWIEDŹ CHULIGANA. JESIENIN, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl będzie opowieścią o doświadczeniach, życiu i pracy zarówno poety – Jesienina, jak i znakomitego aktora – Andrzeja Grabowskiego.

SPOWIEDŹ CHULIGANA. JESIENIN to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu  stały się wiersze  jednego z największych XX-wiecznych poetów – Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, wyraźnie widoczna w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym. Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był wielokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć.

Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności – liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Niemal sielankowe pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie spowodowanym rozczarowaniem życiem, depresją zwiastującą katastrofę. Poezję tę cechuje niepokojący wręcz urok.

Jak mówi Andrzej Grabowski Jesienina nie sposób nie zrozumieć, nie sposób też nie dostrzec surowego piękna tej poezji, i to bez względu na wiek czytającego. Jesienin pisze prosto, ale jest w swej prostocie niezwykle przejmujący, prawdziwy. [….] „Spowiedź chuligana. Jesienin” miała być spotkaniem starego i młodego Jesienina, czyli mnie z przeszłości ze mną obecnym.  – mówi Andrzej Grabowski.

Barwnym, bogatym i różnorodnym życiem zawodowym Andrzeja Grabowskiego także obdzielić można by kilka osób, a przecież co i rusz pojawiają się kolejne nowe filmy czy spektakle, w których aktora możemy podziwiać. W tym sensie Grabowski i Jesienin są do siebie podobni – cechuje ich rozmach, głód doświadczeń, ale i subtelna melancholia. „Jam czule chory wspomnieniem dzieciństwa” – tak w jednym wierszu pisze Jesienin, a ja mówię to w spektaklu. Rzeczywiście jestem „czule chory wspomnieniem dzieciństwa” mówi wprost Andrzej Grabowski. Aktor swój monodram na podstawie poezji Jesienina po raz pierwszy zaprezentował prawie ćwierć wieku temu (w 1992 r.). Nad nową, uzupełnioną w znaczenia i przefiltrowaną przez miniony czas, wersją scenariusza i inscenizacji pracował z Krzysztofem Jasińskim. SPOWIEDŹ CHULIGANA. JESIENIN to przedstawienie, w którym splatają się opowieści poety i aktora. Będzie to teatralne spotkanie z Andrzejem Grabowskim, jakiego nie znacie!

Na przedstawienie SPOWIEDŹ CHULIGANA. JESIENIN wybrać się można do Teatru Polonia choćby 4-7, 13-14 i 27-28 lutego oraz w marcu, bilety są do kupienia online na stronie www.teatrpolonia.pl, a także w kasach teatru.

Spektakl powstaje w koprodukcji z Krakowskim Teatrem Scena STU.

fot. główne Tomasz Szkodziński

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: