Skip to main content

Czasami zdarza nam się kupić nowiutką grę. Jaki jest ku temu główny czynnik? Zgaduję, że tych jest co najmniej kilka: pierwszym chęć na przetestowanie danego produktu, następnie oczywiście cena, hype społeczeństwa graczy, a nawet średni czas potrzebny na ukończenie danej przygody.  Niektórzy z Was wybiorą grę RPG, która lekką ręką zapewni Wam ponad 100h niezapomnianych wrażeń. Bo przecież im dłuższa fabuła, albo wszelkiego rodzaju dodatki lub doświadczenie multiplayerowe tym lepsza cena jednostkowa za godzinę się zmniejsza. Jeśli gra kosztuje 100zł, a oferuje STO GODZIN to wiadomo, że otrzymujemy ofertę niezwykłą, bardzo tanią, atrakcyjną. Złotówka? Toż to za kino wychodzi około 15 zł za godzinę! (2h film za 30zł).

Ja należę do jeszcze innej grupy osób, a konkretnie do tych, dla których najważniejszy jest… czas na ukończenie danej gry. Wiem, że napisałem o tym wyżej, ale mi zależy na czymś innym. Dla mnie im krótsza tym lepsza! Gra na 3h? Chodź w me ramiona i wpadnij do mego koszyka! Być może to dość dziwne, ale po prostu cierpię na notoryczny brak czasu, którego odrobinę mi szkoda na jeden bardzo wymagający tytuł. Wolałbym przejść 10 fajnych, ale krótszych gier niż w tym samym czasie ukończyć jedną. Oczywiście są gry, których przechodzenie to sama przyjemność, gry nastawione na ciekawą fabułę, z masą zadań pobocznych, o tysiącu dodatkowych aktywności – ale prawda jest taka, że jak dotąd na kolana rzuciły mnie wyłącznie GTA: San Andreas, GTA 5 oraz Assassin’s Creed: Black Flag i seria Persona (3, 4 i 5) – inne tytuły spokojnie mogłyby się zamknąć w trochę mniejszej klamrze czasu (chociaż kiedyś poświęciłem ponad 100h na generalnie dość specyficzną Disgaea: Afternoon of Darkness).

Ale o co mi chodzi, bo zacząłem odpływać! Obojętnie czy znajdujecie się w pierwszej grupie, która kocha rozległe opowieści czy tak jak ja lubicie „zaliczyć i porzucić” – z pomocą przychodzi serwis How Long To Beat. W prostych słowach to strona WWW, która zbiera średnie czasy ukończeń danej produkcji. Bazę tworzą oczywiście ludzie, ale generalnie dane są maksymalnie zbliżone do tych rzeczywistych. Ja się jeszcze chyba nigdy nie oszukałem.

Jak to działa? Po wejściu na stronę kliknijcie myszką w „szukaj” co załaduje przykładowe gry z Wiedźminem 3 na czele. Jeśli szukacie czegoś konkretnego po prostu wpiszcie żądany tytuł i cieszcie się informacją ile czasu potrzebujecie, aby do listy „ukończone” dopisać ulubiony lub dopiero planowany tytuł.

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

Zostaw komentarz: